nea krini

nea krini

Παρασκευή 1 Οκτωβρίου 2010

ΠΑΟΚ vs Ζάγκρεμπ 1-0

Πρώτος στον όμιλο του, στο Europa league είναι ο ΠΑΟΚ μας, με τέσσερις βαθμούς μετά την χθεσινή σπουδαία νίκη με σκορ 1-0 μέσα στην Τούμπα απέναντι στην ομάδα της Δυναμό Ζάγκρεμπ. Ο ΠΑΟΚ με την συμπαράσταση των χιλιάδων οπαδών του στον ναό της Τούμπας, κέρδισε το ματς και βούλωσε στόματα σαν αυτό του προπονητή της Ζάγκρεμπ που ήρθε στην πόλη μας την Θεσσαλονίκη, λαλίστατος και προκλητικός. Για το παιχνίδι και τα δυο ημίχρονα αυτού, ο ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος, καθώς και ο αντίπαλος, έπαιξαν κατά ένα τρόπο αναγνωριστικό στη μεγαλύτερη διάρκεια του και είναι από αυτά που λέμε παιχνίδι κέντρου. Οι φάσεις δεν υπήρχαν εκατέρωθεν και έτσι το τέλος ημιχρόνου δεν αφήνει περιθώρια σχολιασμού για ευκαιρίες και διακρίσεις. Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η ομάδα μας μπήκε στο παιχνίδι με καλύτερη λειτουργία και διάθεση ώστε να είναι αυτή που θα έχει τον έλεγχο του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ ανέβηκε, πίεσε ψηλά, είχε ωραίες εναλλαγές και συνδυασμούς και η πίεση απέφερε καρπούς στο 56' της αναμέτρησης μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία και τον Ίβιτς να πετυχαίνει το γκολ της νίκης. Θα μπορούσαμε να είχαμε διευρύνει το τελικό σκορ της αναμέτρησης, αν προς το τέλος του αγώνα οι παίκτες μας έδειχναν πιο καθαρό μυαλό σε κάποιες αντεπιθέσεις.
Το νέο ραντεβού για την ΠΑΟΚΑΡΑ μας είναι την Κυριακή στο γήπεδο μας, με τον ασπόνδυλο, δοσίλογο της πόλης.