nea krini

nea krini

Πέμπτη 5 Αυγούστου 2010

ΠΑΟΚ vs ΑΓΙΑΞ ३-३

Υπάρχουν ματς που δεν κρατάνε ένα εννενηντάλεπτο, ούτε καν δυο. Υπάρχουν ματς για εμάς τους οπαδούς που κρατάνε μια βδομάδα και η κάθε ώρα μέσα σε αυτήν την εβδομάδα είναι ξεχωριστή με τα συναισθήματα να είναι διαφορετικά από στιγμή σε στιγμή. Για εμάς λοιπόν η πρόκριση απέναντι στον ΑΓΙΑΞ κράτησε μέρες και ώρες. Έχοντας αποκομίσει από το πρώτο παιχνίδι στην Ολλανδία, ισοπαλία με σκορ 1-1 και αβαντάζ του γκολ εκτός έδρας. Ώρες ατελείωτες σκεφτόμασταν το επαναληπτικό παιχνίδι της Τούμπας, που εκεί με την συμπαράσταση μας θα βοηθούσαμε την ομάδα να κάνει πράξει, την είσοδο στα play-off του champions league. Η ημέρα έφτασε, οι οιωνοί καλοί για τον ΠΑΟΚ, ο κόσμος ηφαίστειο στις κερκίδες, ο παλμός ατελείωτος, το πάθος μας διάχυτο και η συμπεριφορά μας υπόδειγμα! Πρώτο ημίχρονο και ο ΠΑΟΚ μας, κερδίζει με 1-0 σκορ. Πλέον είμαστε ένα ακόμη βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του στόχου. Φτάνουμε στην ανάπαυλα του παιχνιδιού και μόνο αισιόδοξες σκέψεις κάνουμε, το μυαλό μας θέλει να τρέξει και κάπου αλλού, αλλά προς το παρόν η μάχη δεν έχει τελειώσει και προσηλωμένοι με τα δείγματα από το πρώτο ημίχρονο της ομάδας πιστεύουμε ότι θα βγούμε νικητές. Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα αλλάζουν και το τελικό σκορ του αγώνα μας βρίσκει ισόπαλους 3-3 και εκτός διεκδίκησης εισόδου στους ομίλους του champions league. Τα συναισθήματα άσχημα αλλά και περίεργα, αφού έχουμε πανηγυρίσει το γκολ του Ιβιτς με την ισοπαλία στην Ολλανδία, αφού έχουμε πανηγυρίσει το γκολ του Βιε'ι'ρινια στο πρώτο ημίχρονο, αφού βρεθήκαμε πίσω στο σκορ και δεν εγκαταλείψαμε την μάχη βάζοντας άλλα δυο γκολ και στο τέλος... ο ΑΓΙΑΞ που στο δεύτερο ημίχρονο στάθηκε άξια του ονόματος του δεν μας κέρδισε, που θα μπορούσαμε ακόμα να πάρουμε και το παιχνίδι... αποκλειστήκαμε! Με μια λέξη ''ΚΡΙΜΑ''!!!
Όσο τώρα για το αν θέλει κανείς να σταθεί σε σημεία και να πει ότι η ομάδα για την διεκδίκηση αυτού του θεσμού δεν είχε την ενίσχυση που θα έπρεπε στο ροστερ, ότι τον Σοαρεζ δεν μπόρεσε κανείς να τον σταματήσει και για το πέναλτι ότι αν ήταν γκολ θα άλλαζαν πολλά. Σίγουρα ναι, θα βρει σύμφωνους χιλιάδες παοκτσηδες όπως και εμάς. Όμως πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι αυτοί οι παίκτες που είναι στην ομάδα μας, πάλεψαν, ήταν μαχητικοί και με πάθος σε όλο το παιχνίδι και σε κανένα σημείο δεν παράτησαν τον αγώνα, αγωνίστηκαν μέχρι το τελευταίο λεπτό σαν ΠΑΟΚ!